Порядок повідомлення про пошкоджене майно для отримання компенсації

Кабінетом міністрів України в березні поточного року були прийняті дві важливі постанови, які регулюють порядок повідомлення громадянами про пошкоджене майно внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Мова піде про постанову КМУ від 20 березня 2022 р. № 326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації» та постанову КМУ від 26 березня 2022 р. № 380 «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації». Саме ці два нормативних акти є основними при наданні інформації про пошкоджене майно.

Тож громадяни, які  є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок війни, можуть надіслати повідомлення й зафіксувати такий факт.

Як подати заяву про пошкоджене або зруйноване майно?

Наразі існують три основних способи повідомлення держави про пошкодження або знищення майна, а саме – самостійно надіславши повідомлення через додаток «Дія» або через Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) або за допомогою нотаріуса.

  1. Самостійно надіслати повідомлення через додаток «Дія».

Завантажити додаток «Дія» на свій мобільний пристрій або створити особистий електронний кабінет користувача (авторизуватися) на порталі «Дія». При введенні інформації необхідно зазначити такі дані:

  • інформація про пошкоджене/знищене майно (адреса місцезнаходження майна, тип об’єкта нерухомого майна, загальна площа майна, характеристика пошкоджень/повного знищення об’єкта, дата та приблизний час події пошкодження/знищення). Якщо Вам невідомі дата і час події – Ваше повідомлення все одно буде прийняте;
  • документ, що підтверджує право власності на об’єкт нерухомого майна (у разі, якщо такі дані містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухому майно, портал «Дія» самостійно завантажить дані з даного реєстру; а у разі, якщо такі дані в реєстрі відсутні, необхідно ввести дані вручну та завантажити відповідний документ, за наявності);
  • контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти, інші засоби зв’язку, за наявності);
  • фото-фіксація пошкодженого/знищеного об’єкта нерухомого майна (бажано також з наявністю панорамного фото місцевості, що дасть змогу ідентифікувати об’єкти та місцевість, що знаходяться поруч з пошкодженим/знищеним об’єктом нерухомого майна).
  1. Звернутись до адміністратора ЦНАП для повідомлення про пошкоджене/знищене майно. Адміністратором ЦНАП повідомлення подається також через портал «Дія» на підставі відповідної заяви. Дані, які необхідно повідомити адміністратору ЦНАП такі ж, як і ті, що зазначаються заявником самостійно через портал «Дія». До заяви додаються копії документів фізичної особи (паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків), а також дані та документи, що визначені для подання заяви через портал «Дія».
  2. Звернутись до нотаріуса із відповідною заявою (форму заяви надасть нотаріус). Повідомити інформацію та дані, що зазначені вище в цій статті, а також надати копії документів фізичної особи і документи, що визначені для подання заяви через портал «Дія».

Після набрання чинності Законом України про врегулювання відносин щодо компенсації за пошкодження та знищення об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, який наразі знаходиться в стадії проекту (проект закону № 7198), до заяв про надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна прирівнюються подані фізичними особами інформаційні повідомлення про пошкодження або знищення об’єктів нерухомого майна, в порядку, про який йдеться в цій статті.

Таким чином, наразі існує необхідність у зверненні до держави з подібними заявами задля того, щоб в майбутньому була можливість отримати певні компенсаційні виплати. Про те, які виплати передбачені чинним законодавством України за пошкоджене або знищене майно, фахівцями PI Law Firm зроблений окремий огляд матеріалу з яким можна буде ознайомитись на даному сайті.