Автоматичний арешт коштів на рахунках боржників.

Арешт коштів на рахунках боржників

06 квітня 2021 року набув чинності наказ Міністерства юстиції України від 23.03.2021 № 1061/5, яким розширено механізм автоматизованого арешту грошових коштів боржників на рахунках у банках. Положеннями Наказу передбачено автоматизацію процесу отримання виконавцями інформації про наявні банківські рахунки боржників фізичних осіб та сум грошових коштів, що знаходяться на таких рахунках.

Даний процес відбуватиметься із застосуванням автоматизованої системи виконавчого провадження шляхом взаємного обміну інформацією між державними/приватними виконавцями та банківськими установами. Так, автоматизована система виконавчого провадження забезпечує обробку даних стосовно відповідного боржника та здійснює внесення даних про нього до Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження.

Автоматичному арешту підлягатимуть банківські рахунки тих громадян, інформація про яких міститься в Єдиному реєстрі боржників. Як правило, це заборгованість за аліментами, штрафи за порушення правил дорожнього руху, а також борги за несплату за послуги комунальних установ.

Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчих документів, перелік яких наведений в статті 3 Закону України «Про виконавче провадження». Під час виконання цих виконавчих документів про стягнення коштів, додаткове рішення суду для застосування автоматизованого арешту коштів боржника не потрібне.

Для того щоб ввести в дію дану систему, є три місяці. Попередньо заплановано, що вона повинна запрацювати до 06 липня 2021 року.

Таким чином, впровадження в дію нової системи автоматичного арешту рахунків боржників, зумовить оперативність у захисті інтересів стягувачів, оскільки відтепер буде набагато більше шансів, що виконавець матиме змогу швидше знайти грошові кошти на рахунку боржника та накласти арешт на відповідну суму заборгованості.